امروز ۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۵۲

شناسه خبر:

بخشنامه‌ای که به مذاق معلولین خوش نیامد

jonoobfardanews.ir

سازمان بهزیستی کشور اخیرا بخشنامه جدیدی در خصوص پرداخت شهریه دانشجویی ارسال کرده که واقعا به مذاق همه ما خوش نبوده است. بر طبق این بخشنامه مددجو خود باید ازجیب خود هزینه ترم تحصیلی را پرداخت کرده و بعد از آن سازمان بهزیستی هزینه های پرداخت شده را به حساب مدد جو واریز می کند! این درحالی است که قبلا سازمان بهزیستی قراردادی بین دانشگاه و سازمان داشته که مددجوی تحت پوشش بدون پرداخت هیچ هزینه ای می توانست وارد دانشگاه شده و تحصیلات خود را بدون هیچ دغدغه ایی دنبال می کرد.
سوال مددجویان این است که چه بلایی بر سر این قرارداد آمده است؟؟ از آن مهم تر هم این که یک معلول جسمی بیکار با مستمری ۱۵۰ تومانی در خانواده ایی کم در آمد از کجا باید ۲ تا ۴ میلیون تومان پول یعنی چیزی معادل بیست الی چهل برابر مستمری ماهانه خود البته این در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حال اگر در مقطع دکترا باشد که می تواند الگوی موثری برای جامعه هدف باشد اما با نگاهی گذرا به میزان شهریه ها و امتناع مسولین از پرداخت و یا پرداخت ناچیز که معلولان را از پیشرفت باز میدارند .
چرا به جای فراهم کردن راه تحصیل و دانش این قشر محروم به دنبال ایجاد چاله ها و موانعی هستید تا آنها را از درس و تحصیل و دانشگاه زده کنید؟؟

دلیل بدور ساختن این قشر مظلوم از سواد دانشگاهی چیست؟ آیا واقعا بدنبال بی سواد کردن این عزیزان هستید؟ این چه قانون نانوشته ی ظالمانه ای است که آمال و آرزوهای معلولان را هر روز به دار می آویزد و آنها را به جایی برساند که نفس کشیدن آنها در این دنیا برایشان سخت و دشوار می کند؟؟!

آیا باید اینچنین به معلولان جسمی استقلالیت و آزادی ذهنی بدهیم تا بتوانند استعداد نهفته خود را شکوفا کنند؟!

امید بر آن داریم که در این خصوص با معلولان همکاری شود تا دغدغه تحصیل و درس و دانشگاه برای همیشه ریشه کن شود و این رویا به حقیقتی انکار نشدنی تبدیل شود تا راه و مسیر آینده خود و خانواده های مستضعف خود را روشنتر کنند …

ان شاء الله.

احمد مرمضی
معلول جسمی حرکتی
فعال اجتماعی /حوزه ی معلولیت

 

لینک کوتاه خبر:

http://jonoobfardanews.ir/?p=25401

همرسانی کنید:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image