امروز ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۲۲

شناسه خبر:

توصیه دامپزشکی خوزستان به دامداران ، مرغداران و زنبورداران در سرمای هوا

jonoobfardanews.ir
باتوجه به سرد شدن هوا در استان و هشدار هواشناسی استان خوزستان، اداره کل دامپزشکی استان خوزستان نسبت به توصیه هایی به دامداران، مرغداران و زنبور دارن برای مقابله با سرما ناگهانی اطلاعیه صادر نمود

باتوجه به سرد شدن هوا در استان و هشدار هواشناسی استان خوزستان، اداره کل دامپزشکی استان خوزستان نسبت به توصیه هایی به دامداران، مرغداران و زنبور دارن برای مقابله با سرما ناگهانی اطلاعیه صادر نمود.

توصیه به دامدارن و فعالان صنعت دامداری:با توجه به کاهش دما، دامداران پناهگاه مسقف برای دور نگه داشتن دام‌ها از کوران باد و تهیه بستر با ضخامت مناسب، خشک و عایق برای بالا بردن درجه حرارت بدن دام ایجاد کنند.
تامین ذخیره آب آشامیدنی مورد نیاز دامها ضروری است.

خشک کردن گوساله‌ها و بره‌ها بلافاصله پس از تولد در هوای سرد، خوراندن آغوز گرم بلافاصله پس از تولد و خوراندن شیر گرم از ذیگر توصیه های لازم برای مقابله با آسیب سرما به دام ها می باشد.

با فرا رسیدن فصل بارندگی و سرما و مرطوب شدن بستر نگهداری دام‌ها برخی از انواع بیماری‌ها مانند پنومونی و گندیدگی سُم‌، شیوع پیدا می‌کند.

انگل‌های گوارشی و ریوی در شرایط سرما فعالیت بیشتری دارند و خوراندن داروهای ضدانگل به دام زیر نظر دامپزشک ضروری است.

در تغذیه دام‌ها باید فراهم کردن پروتئین، ویتامین‌ها، مواد معدنی و به ویژه انرژی اضافی مدنظر قرار گیرد.

توصیه به مرغداران:
صاحبان صنعت طیور، طیور را در زمستان گرم و خشک نگه دارید و به منظور حفظ و تداوم تولیدات تخم مرغ، مرغداران باید فضایی گرم و خشک برای طیور خود مهیا کنند.

خروجی‌ها در واقع به منزله تهویه بوده اما در صورت افزایش تراکم هوا، به جریان هوای بیشتر نیاز است.

توصیه به زنبورداران:

فضای داخل کندو را با موادی از قبیل روزنامه، برگ خشک درختان و گونی‌های پلاستیکی پر کنند تا فضای داخل کندو کاملا تنگ و متراکم شود و به حفظ گرما در روزهای سرد کمک کند.

قدرت زمستان گذرانی خوب کندو وابستگی مستقیم با عملکرد کلنی زنبور عسل دارد و در فصول سرد سال با مصرف عسل، انرژی مصرفی به صورت گرما در فضای اطراف بدن پخش می‌شود از این رو عسل در بقای زمستانه زنبورهای عسل نقش مهمی دارد.

کندوی سالم کندویی است که در آن هیچ گونه سوراخ یا درزی وجود نداشته باشد و برای زمستان گذرانی زنبورهای عسل منطقه‌ای معتدل و نه چندان سرد انتخاب شود و کندوها در مسیر وزش باد و در مسیر سیلاب نباشند.

کندو باید حداقل ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر از زمین فاصله داشته باشد تا رطوبت را از زمین نگیرد و همچنین با آمدن برف، دریچه پرواز بسته نشود.

کندو باید عاری از هر گونه موم، موم مانده از سال گذشته، لاشه زنبوران مرده و هر گونه ماده دیگر شود.

لینک کوتاه خبر:

http://jonoobfardanews.ir/?p=26766

همرسانی کنید:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image