امروز ۱۳ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۴۲

رابطه متقابل آزادی و اخلاق/رحمت الله دانا

jonoobfardanews.ir

*به قلم رحمتَ‌الله دانا*
نویسنده و مولف

همانطور که در فصل قبل به مقوله اخلاق بصورت موضوعی ورود پیدا کردیم اکنون به مقوله آزادی در حوزه های مختلف اجتماعی خواهیم پرداخت:
آزادی یک موضوع بسیار مهم و حیاتی در سیر تکامل سعادت بشری به سمت تعالی و انسانیت است ، در بحث آزادی بسیاری آراء مختلف توسط فیلسوفان و صاحب نظران جامعه شناسی و علوم اجتماعی_سیاسی و دیگر افرادی که بصورت عمیق و مشرفانه احساس همدردی فکری با جامعه‌ی خود کرده اند ، گفته و پرداخته شده است …

همانطور که در فصل قبل اشاره شد اخلاق مقدم بر هر موضوع فردی و اجتماعی می باشد ، و در اینجا به رابطۀ آزادی و اخلاق می‌پردازیم .

اخلاق بنیادیترین اساس پایه‌گذاری جوامع بشری می‌باشد که بر مبنای همین بینشِ انسانی است که بشر از بداخلاقی و طغیان عمل به قاعده و قوانین عقلی و وحی برای بهبود اوضاع فردی و اجتماعی خود پناه آورده اند .
در آغوش اخلاق فرزندی تنومند متولد می‌شود بنام *” آزادی”* ، که آزادی هم می‌تواند قامت شکنی کند اخلاق را و هم می‌تواند روح اخلاق را در رحم خویش به تولد لحظه‌های ناب انسان بودن و انساندوستی در مدار کرامت و عزتِ اندیشه پاسداری کند ، این پاسداری لازمه‌اش قانون است ، قانونی فرا تفسیر و صریح و بدون تبعیض فردی و اجتماعی ، چرا که بخشش و یا تفسیر به رأی قوانین در امر قانون باعث بی ارزش شدن و سبک شدن شان آزادی و نفی التزام به اخلاق انسانی و الهی می‌شود .

بنابراین ، آزادی این فرصت و ارزش را به روحیات و اندیشه‌های منزوی انسان‌های افسرده و بدور از چشم حامیان و خردورزان افتاده میدهد تا در قالب خلاقیت و نوآوری برای بهترگونه بودن جامعه و رفاه فکری و روحی و جسمی همنوعان خود در حوزه اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی و مذهبی رقمی تازه بزند .

آزادی ، باید بصورت پرورشی ساختاری شود و نه در ظاهر کنترل شود ! ، پایه‌ها و اساس آزادی به میزان تعقل و شعور انسانی هر فرد نسبت به مسئولیت خود به اندازه حضورش در جامعه برمیگردد ، در اصول آزادی ما چیزی بنام تهاجم و خود محوری نداریم چرا که اینگونه نگریستن به آرمان‌های آزادی جز بد فرهنگی و دامن زدن به تحجر و بدعتگرایی مدرن محصولی برازندۀ جوامع انسانی و انسانیت نخواهد داشت .

آزادی و اندیشه همانند اکسیژن است برای خون ، و اگر آزادی‌های قانونی از انسان‌ها سلب شود دیگر رمقی برای شادابی و تازگی بخشیدن به طلوع هر روزۀ زندگی نخواهد ماند . این حسّ حضور آزادی است که انسان را از تصور زنجیر بر پا و دست با آرامش خاطر در شب به خواب امید طلوعی دیگر می‌میراند !

آزادی معیارهایی دارد در پرتو اخلاق و این معیارها به پرورش ابتدایی و ساختاری جامعه انسانی در هر زمان و مکان مربوط به خود بر میگردد ، و اگر بنا باشد از گذشته وام مدد در بهتر حرکت کردن به سمت توسعه و تعالی گرفته شود ، تنها باید گذشته را ورق زد و فهمید تا از احتمالات آسیب‌پذیری و هزینه‌مند جلوگیری کرد و نه اینکه آیین گذشتگان را در تنبلی خرد و اندیشه فعلی خود توجیه و تجلی بخشید…!

*نتیجه گیری:*
بهترین چراغ و مشعل روشنی عقل‌های خداوندی “آزادی” است ، آزادی در پرتو اخلاق و رعایت تام و تمام قوانین روز جامعه انسانی ، حقوقی که حق انسان بودن و کرامات انسانی را آنگونه که شایسته و بایسته است رعایت کرده باشد و تبعیضی در سیر ظهور بدعتگرایی قائل نشود تا تمام شهروندان بتوانند در کمال آرامش زیستگاه خود را پرورشی متعالی و بدور از هر تهاجم و زیاده خواهی ساختاری توسعه فردی و اجتماعی بخشند.

رحمتَ‌الله دانا

لینک کوتاه خبر:

http://jonoobfardanews.ir/?p=24583

همرسانی کنید:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image