امروز ۱۳ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۲

مشاهده خفاش میوه خوار در خوزستان برای اولین بار

jonoobfardanews.ir
 رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول گفت: خفاش میوه خوار برای نخستین بار در استان خوزستان توسط محیط بانان قلعه شاداب دزفول مشاهده شد.
مصطفی استادچینی گر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خفاش میوه خوار که توسط حسن بهداروندی و محمد پورحیاتی از محیط بانان قلعه شاداب دزفول مشاهده شده، از نوع خفاش میوه خوار مصری با نام علمی Rousettus aegyptiacus بزرگترین خفاش ایران است.

وی افزود: این خفاش برخلاف تمام خفاش های ایران که حشره خوار هستند، میوه خوار بوده و بعد از استان های سیستان وبلوچستان، هرمزگان و بوشهر برای نخستین بار در خوزستان مشاهده شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول درخصوص مشخصات این خفاش گفت: طول سر و بدن خفاش میوه خوار ۱۱۸ تا ۱۱۴ میلیمتر، طول ساعد ۸۴ تا ۹۹ میلیمتر و طول دم هشت تا ۱۹ میلیمتر با وزن ۱۰۰ تا ۱۷۰ گرم است.

وی با بیان اینکه این خفاش، صورتی روباه مانند و دم بسیار کوتاه دارد، افزود: رنگ بدن این خفاش در پشت خاکستری تیره تا قهوه ای و در سطح شکم اندکی روشن است؛ این گونه شب فعال بوده و فعالیت اجتماعی دارد.

استادچینی گر با بیان اینکه خفاش میوه خوار از میوه های رسیده و نرم مانند کنار، انجیر و خرما تغذیه می کند، گفت: علاوه بر کل و بز کوهی که گونه مهم منطقه به شمار می آیند، گونه های جانوری مهم دیگری از جمله گونه های کمیاب جغد ماهی خوار، جغد طلایی، بزمجه نستروف و عنکبوت شلاقی در منطقه مشاهده شده است.

وی مزاحمت های انسانی در محل خوابگاه و سمپاشی غارها را از موارد تهدید این گونه عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه این گونه درصورت نبود مواد غذایی مهاجرت هایی برای یافتن غذا انجام می دهد حفاظت از زیستگاه آن بسیار ضروری است.

منطقه شکارممنوع قلعه شاداب در شمال شهرستان دزفول و در حاشیه دریاچه و رودخانه دز واقع شده که دارای گونه های با ارزش گیاهی و جانوری و چشم اندازهای زیبا و چشم نوازی است.

لینک کوتاه خبر:

http://jonoobfardanews.ir/?p=24791

همرسانی کنید:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image