مصرف برق در خوزستان رکوردها را جابه جا می کند:

وقتی آمپر شبکه برق خوزستان به سقف می چسبد

jonoobfardanews.ir
گرمای همواره بی سابقه خوزستان در سال های اخیر باعث شده تا طی سه سال گذشته مصرف برق در خوزستان رکوردهای جدید را به نام خود ثبت کند.

به گزارش خبرنگار جنوب فردا از سال ۱۳۹۷ و باورورد موج جدید گرمای جهانی و بر اثر تغییرات اقلیمی ایران نیز از این سوغات جهانی بی نصیب نماند و گرمای بی سابقه دامن ایران را هم گرفت. در این میان خوزستان که در منتهی الیه جنوب غرب نقشه ایران نشسته است در منطقه گرمسیری قرار دارد و همواره شش ماه نخست سال و حتی در سه ماه پاییز نیز گرما را تجربه می کند. تا پیش از ورود موج جدید گرمای جهانی به ایران خرماپزان و شرجی های خوزستان زیانزد خاص و عام بود. اما از آن سال به بعد گرما بی رحمانه بر پیکر خوزستان تازیانه می زند. اکنون گرمای خوزستان به اندازه ای رسیده است که استانداری خوزستان برای پایداری شبکه برق و جلوگیری از خاموشی های برنامه ریزی نشده و قطعی های ناخواسته از سال ۱۳۹۷ اقدام به کاهش ساعات اداری کرده است. اما گرما که خیال کوتاه آمدن ندارد باعث شد تا استاندار خوزستان طی دو هفته گذشته اقدام به تعطیلی ادارات و بانک های دولتی در بخشی از شهرهای جنوبی خوزستان کند. بدون شک هیچ خوزستانی در مناطق جنوب استان حتی لحظه ای نمی تواند زندگی بدون کولر و دستگاه های خنک کننده را در ذهن خود تصور کند و کولر برای خوزستانی ها حکم آب حیات را دارد. اما در این میان و به واسطه گرمای بی حد و حصر مصرف برق در شبکه برق استان افزایش بسیاری داشته و رکوردهای روزانه را جابه جا می کند.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان در گفتگو با خبرنگار جنوب فردا با اشاره به ثبت رکورد جدید مصرف برق در خوزستان پس از ۲۰ روز از رکورد قبلی، اظهار کرد: مصرف برق خوزستان در شبانه‌روز گذشته، رشد ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.

محمود دشت‌بزرگ افزود: روز شنبه ۲۱ تیرماه اوج مصرف برق در خوزستان با یک هزار و ۳۷۸ مگاوات ثبت شد. این میزان مصرف، رکورد قبلی مصرف برق را که مربوط به سال ۹۶ بود، شکست.

وی تصریح کرد: پس از حدود ۲۰ روز، در ۲۴ ساعت گذشته (۱۰ مردادماه) نیز رکورد مصرف جدیدی در خوزستان ثبت شده است.

وی افزود: رکورد جدید، مصرف ۸ هزار و ۵۱۵ مگاوات برق را نشان می‌دهد. مصرف برق در شبانه‌روز گذشته، رشد ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل داشته است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان با بیان ای ن که با این وجود در حال حاضر، ظرفیت شبکه در سطح مناسبی است،گفت: شبکه تحمل ظرفیت ساعت‌های اوج مصرف را دارد اما در دو هفته گذشته دماهای بالای ۵۰ درجه و افزایش شدید مصرف برق، باعث شد که بعضا به تجهیزات آسیب وارد شود.

دشت بزرگ تصریح کرد: گرمای شدید و بارگیری از شبکه باعث شده که بخشی از تجهیزات، به دلیل حرارت و دمای بالا دچار گداختگی شده و بعضا ذوب شوند که به این دلیل، خاموشی‌های مقطعی کوتاه‌مدت اعمال شد تا آسیب‌ها برطرف شود.

وی ادامه داد: رشد ۱۰ درصدی مصرف برق را در این زمان از سال که حداکثر وسایل سرمایشی وارد مدار شده‌اند عددی بزرگ و قابل توجه است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان بیان کرد: علاوه بر افزایش دما یکی از دلایل رشد مصرف برق در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، شیوع بیماری کرونا و خانه‌نشینی مردم و استفاده بیشتر از وسایل سرمایشی است.

دشت بزرگ گفت: صنعت برق خوزستان در آمادگی کامل است تا خاموشی‌های ناخواسته را در کمترین زمان ممکن برطرف کند.

گزارش مهدی ربیع

لینک کوتاه خبر:

http://jonoobfardanews.ir/?p=23574

همرسانی کنید:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image