شناسه خبر:

چرا افراد دارای «زوال عقل» بیشتر به کووید ۱۹ مستعد هستند؟

jonoobfardanews.ir
افرادی که از قبل دچار بیماری‌های زمینه ای هستند، ریسک بیشتری در ابتلا به ویروس کرونا داشته و نسبت به افراد سالم و بدون بیماری زمینه‌ای، خطر بیشتری آن‌ها را تهدید می‌کند؛ بنابراین رعایت نکات بهداشتی، حفظ فاصله اجتماعی و خانگی برای این افراد ضرورت بیشتری دارد.

دانشمندان یافته‌اند که افراد دارای جهش ژنتیکی که احتمال زوال عقل را افزایش می‌دهد هم‌چنین دارای احتمال ابتلای بیشتری به کووید ۱۹ شدید هستند. این جدیدترین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد ژنتیک در این‌که چرا برخی در مقایسه با دیگران نسبت به این بیماری آسیب‌پذیرتر هستند نقش دارد.

به گزارش جنوب فردا و به نقل از گاردین، «دیوید ملزر»، استاد اپیدمی‌شناسی و بهداشت عمومی در دانشگاه «اکستر» و یکی از محققان، می‌گوید: «موضوع فقط سن نیست: این یک نمونه از جهش خاص ژنتیکی است که در برخی افراد آسیب‌پذیری ایجاد می‌کند.» ملزر و همکارانش از داده‌های موجود در بانک اطلاعات زیستی انگلستان استفاده کردند. در این بانک داده‌های ژنتیکی و سلامتی ۵۰۰۰۰۰ داوطلب بین سنین ۴۸ و ۸۶ سال موجود است.

تحقیقات نقش ژن را در زوال عقل و کووید ۱۹ شدید نشان می‌دهد

هم‌چنین این مطالعه می‌تواند توضیح دهد که چرا افراد دارای زوال عقل بیشترین آسیب را از کووید ۱۹ دیده‌اند: زوال عقل یکی از شایع‌ترین شرایط زمینه‌ای در میان آن‌هایی است که در انگلیس و ولز به‌خاطر کووید ۱۹ فوت شده‌اند. این تیم روی ژنی به‌نام «اِی.پو.ای» تمرکز کردند. یکی از انواع این ژن «ای۴» نام دارد که روی سطح کلسترول و فرایندهای دخیل در التهاب تاثیر دارد و خطر بیماری قلبی و زوال عقل را افزایش می‌دهد.

طبق تحقیقات، آن دسته از داوطلبانی که دو نسخه ژن از نوع ای۴ داشتند، ۱۴ برابر احتمال ابتلایشان به زوال عقل نسبت به آنانی که دو نسخه ژن از نوع «ای۳» داشتند، بیشتر است. با بررسی افراد مبتلا به کووید ۱۹ بین ۱۶ مارس و ۲۶ آوریل و در نظر گرفتن عواملی مانند سن و جنس، تیم تحقیقاتی نتیجه یافت که افراد دارای دو نسخه از ای۴ بیش از دو برابر افراد دارای دو نسخه از ای۳ احتمال ابتلا به کووید ۱۹ شدید دارند.

بهترین راه پیشگیری و کند کردن روند سرایت این است که اطلاعات کافی درمورد ویروس کرونا، بیماری­ هایی که ایجاد می­ کند و نحوه­ ی سرایت آن به دست آورید. شما می ­توانید با شستن دست­ ها یا استفاده از مواد ضدعفونی­ کننده­ ی حاوی الکل و دست نزدن به صورت از خود و دیگران دربرابر این ویروس محافظت کنید.

ویروس کووید-۱۹ در وهله­ ی اول از طریق قطرات بزاق یا ترشحات بینی فرد بیمار هنگام عطسه و سرفه منتقل می ­شود بنابراین تمرین آداب تنفسی (مثلا سرفه کردن در آرنج) بسیار مهم است. شایع‌ترین نوع دمانس، زوال عقل سالخوردگی یا بیماری آلزایمر است. از دیگر عوامل ایجاد دمانس می‌توان به سکته مغزی، روان‌آشفتگی (دلیریوم) ناشی از سمی شدن بدن در اثر مواد مخدر و روان‌گردان و بیماری‌های ناشایع ولی معروف مانند جنون گاوی اشاره نمود.

لینک کوتاه خبر:

http://jonoobfardanews.ir/?p=23299

همرسانی کنید:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image