امروز ۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۱۲

مدیرکل کمیته امداد خوزستان:

کمک ۱۰۰ میلیارد ریالی نیکوکاران خوزستانی در جشن عاطفه های ۹۸/خوزستان ۳۲۰ هزار نیکوکار دارد/ پیش بینی رشد ۵۰ درصدی کمک خیرین به جشن عاطفه های امسال

jonoobfardanews.ir

 

به گزارش خبرنگار جنوب فردا، مرتضی موصلی ظهر امروزدوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت جشن عاطفه ها، اظهار کرد: توسعه فرهنگ انفاق و نیکوکاری، توسعه عدالت اجتماعی، تامین بخشی از نیازهای مرتبط با تحصیل دانش‌آموزان و پیشگیری از برخی آسیب‌های اجتماعی، اهداف برگزاری این آیین است.

وی افزود: در جشن عاطفه‌های سال گذشته مردم خوزستان به ویژه دانش‌آموزان ۱۰ میلیارد تومان مشارکت داشتند. علی‌رغم همه محدودیت‌هایی که با آن روبه‌رو هستیم، هدف گذاری ما این است که امسال حداقل ۵۰ درصد رشد داشته باشیم.

مدیرکل کمیته امداد خوزستان تصریح کرد: یکی از راه‌ها برای بهره بیشتر از ظرفیت نیکوکاران، آیین جشن عاطفه‌ها است که امسال به به دلیل تقارن این جشن با سوگواری محرم نام آن به “شور عاطفه‌ها” تغییر پیدا کرده است.

موصلی گفت: یکی از مهم‌ترین راهبردهای کمیته امداد در راستای خدمتگزاری به جامعه اسلامی، توسعه فرهنگ انفاق و نیکوکاری است که در این راستا برنامه‌های متعددی پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: تلاش بر این است که بیشتر از ظرفیت مردم به منظور توانمندسازی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و فکری استفاده کنیم تا توفیقات بیشتری حاصل شود.

مدیرکل کمیته امداد خوزستان بیان کرد: سال گذشته بخش قابل توجهی از مبلغ توسط دانش‌آموزان و والدین آن‌ها جمع‌آوری شد و سازمان دانش‌آموزی در این زمینه کمک زیادی کرد.

موصلی افزود: : امسال برگزاری این آیین با شعار “همدل می‌شویم برای مهربانی در مهر” از ۲۲ شهریور ماه تا ۱۱ مهرماه ادامه دارد.

وی یادآور شد: در این بازه زمانی تمرکز ما بر این است که جهت پیشبرد برنامه‌های مرتبط با شور عاطفه‌ها اقدام کنیم.

مدیرکل کمیته امداد خوزستان با اشاره به بهره مندی ۳۰ هزار دانش آموز خوزستانی از خدمات حمایتی این نهاد، بیان کرد: با احتساب دانش‌آموزانی که به صورت موردی از خدمات ما بهره می‌برند، در مجموع حدود ۵۴ هزار نفر از این خدمات استفاده می‌کنند.

موصلی تصریح کرد: تلاش می‌کنیم به دانش آموزانی که تحت حمایت کمیته امداد یا بهزیستی نیستند نیز خدمات خوبی ارائه شود.

وی اضافه کرد: سال گذشته به طور متوسط باید ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان برای هر دانش‌آموز تامین می‌کردیم اما امسال تبلت و موبایل جزو اقلام آموزشی محسوب می‌شود و فشار بر خانوارها مضاعف شده است. در این راستا باید تلاش کنیم این نیاز اساسی دانش‌آموزان را تهیه کنیم.

مدیرکل کمیته امداد خوزستان گفت:با ۱۰۰ شرکت و صنایع خوزستان مکاتبانی داشتیم و شاهد همکاری خوبی بودیم اما فاصله زیادی تا تأمین نیازهای اساسی دانش‌آموزان داریم.

موصلی ادامه داد: ۳۲۰ هزار نیکوکار در خوزستان با کمیته امداد همکاری می کنند و در تلاش هستیم از ظرفیت این نیکوکاران بیشتر در برنامه‌های شور عاطفه‌ها استفاده کنیم.

وی افزود: در مرحله نخست رزمایش کمک مومنانه، ۸۴ هزار بسته معیشتی بین جامعه هدف توزیع شده است. پس از آن، در قالب طرح اطعام مهدوی حدود ۲۳ میلیارد تومان و در طرح اطعام حسینی و احسان نیز ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان جمع‌آوری شده است.

مدیرکل کمیته امداد خوزستان گفت: سال گذشته ۶۵ مرکز نیکوکاری در خوزستان وجود داشت که امسال به ۱۸۵ مرکز نیکوکاری با محوریت مساجد افزایش یافته است.

موصلی ادامه داد: تلاش ما این است که در قالب طرح شور عاطفه‌ها حداقل ۵ هزار تبلت برای دانش‌آموزان خوزستانی تهیه کنیم.

وی گفت: : با توجه به اینکه نیاز، بیش از ظرفیت‌ها و منابع است، توزیع تبلت‌ها با اولویت‌بندی انجام می‌شود و اولویت با مناطق کم‌برخوردارتر است.

مدیرکل کمیته امداد خوزستان تصریح کرد: تلاش ما این است که این تبلت‌ها با محوریت مدرسه انجام شود زیرا بیشترین شناخت را مدیران و شورای مدرسه دارند. برخی مدارس نیز معین مدارس دیگر می‌شوند.

موصلی بیان کرد: در حال حاضر کمیته امداد خوزستان به ۱۳۳ هزار خانوار خدمات ارائه می‌دهد یعنی به حدود ۱۰ درصد از خانوارهای خوزستان خدمت‌رسانی می‌کنیم.

وی افزود: این رقم تقریباً برابر با متوسط کشوری است و در رده میانی جدول قرار داریم. البته این شاخص در برخی مناطق و شهرها بیشتر است، به طور مثال دزفول، اهواز و ماهشهر کمترین میزان مستمری‌بگیر را دارند.

مدیرکل کمیته امداد خوزستان عنوان کرد: : در حوزه توانمندسازی اقتصادی افراد تحت پوشش نیز امسال ۳۲۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده که در مردادماه ابلاغ شده است.

موصلی ادامه داد: کرددر مجموع تاکنون یک هزار و ۷۳۰ فرصت شغلی ایجاد شد است و تلاش ما این است که تا پایان سال ۸ هزار فرصت شغلی با اجرای طرح مورد نظر و یک هزار و ۴۲۰ فرصت شغلی را از طریق کاریابی ایجاد کنیم.

وی بیان کرد: مهم‌ترین چالش ما، عدم تناسب میزان منابع با نیازهای متعارف جامعه است زیرا هزینه‌های زندگی افزایش یافته است و این عدم تناسب موجب شده در برخی حوزه‌ها نتوانیم به صورت مطلوب به اهداف‌مان برسیم.

مدیرکل کمیته امداد خوزستان افزود: هزینه مسکن و ازدواج افزایش یافته و در حال ایجاد مشکلاتی برای مجموعه کمیته امداد است. کرونا نیز تاثیرگذار بوده و مراجعات به کمیته امداد افزایش یافته است.

موصلی گفت: در پنج ماهه نخست امسال، ۱۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان در قالب زکات، ۱۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در قالب طرح اکرام ایتام و محسنین، ۲۱ میلیارد تومان در قالب کمک مبتنی بر نیاز و ۴۶ میلیارد تومان توسط مراکز نیکوکاری جمع آوری شده است.

وی افزود: تنها در حوزه مسکن نیز یک میلیارد تومان از طریق خیرین خارج از کشور جمع‌آوری شده است

لینک کوتاه خبر:

http://jonoobfardanews.ir/?p=23318

همرسانی کنید:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image