دلیل تلفات ماهیان هرز در کانال‌ها و اراضی‌ کشاورزی‌ خوزستان در اثر سیلاب چیست؟

jonoobfardanews.ir

معاون آبزی پروری شیلات خوزستان با اشاره به  وقوع سیل در حوزه رودخانه‌ها در فروردین ماه امسال  گفت: این رویداد باعث  افزایش سطح آب و به تبع آن ایجاد سیلاب در اراضی حاشیه رودخانه شده است.

به گزارش جنوب فردا به نقل از روابط عمومی شیلات خوزستان ، کوروش میرزایی اظهار داشت : همزمانی وقوع سیلاب  با فصل تکثیر اکثر ماهیان، تخم ریزی مولدین ماهی از جمله ماهیان هرز را در کانال، زهکش و زمین های کشاورزی به وجود آورده است.

وی بیان کرد: فراوانی پوشش گیاهی، کاه و کلش در اراضی کشاورزی و نور و دمای مناسب سبب تولید غذای زنده مناسب برای لارو ماهیان  قابل تکثیر و بازماندگی بالای آنها شده  است.

معاون آبزی‌پروری خوزستان گفت: با فروکش کردن سیلاب و شروع فصل گرم، بسیاری از آبگیرها، کانال، زهکش و اراضی کشاورزی رو به خشک شدن رفته و آب در ماندآبها و برخی کانالها بجا مانده که این وضعیت سبب تجمع ماهیان در این ماندآبها شده است.

وی با اشاره به اینکه تلفات بچه ماهی های هرز  به علت محدودیت های ایجاد شده  طبیعی به نظر می‌رسد، افزود: وقوع شرایط سخت مذکور سبب  تلفات بچه ماهیان هرز و سایر ماهیانی شده که  از رودخانه وارد این آبگیرها شده‌اند. مخاطرات بهداشتی  و موضوع احیاء و حفاظت از برخی آبگیرها، از طریق ادارات کل دامپزشکی و حفاظت محیط زیست استان نیز قابل بررسی است.

همرسانی کنید

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin

بیشتر بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار