شناسه خبر:

مجوز موزه بنزین خانه و کارآموزان آبادان صادر شد

jonoobfardanews.ir
به گزارش جنوب فردا مسئول موزه‎ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی این اداره ‎کل در توضیح ماهیت موزه‎های غیروابسته به وزارت میراث فرهنگی عنوان کرد: موزه‎های غیر وابسته، به آن دسته موزه‎هایی اطلاق می‎شود که نهادهای دیگر براساس وظایف ذاتی و به منظور ترویج فعالیت‎ها و خدمات خود تأسیس می‎کنند.
سیدمحمد ابراهیمی بیان کرد: اگرچه این موزه‎ها وابسته به وزارت میراث فرهنگی نیستند اما نهادهای مؤسس باید به صورت قانونی مجوز تأسیس موزه‎های خود را از اداره‎کل موزه‎ها و اموال منقول فرهنگی ـ تاریخی تحت عنوان موزه‎های غیر وابسته دریافت کنند.
او ادامه داد: بر همین اساس، پرونده موزه‎های “بنزین‎خانه” و “کارآموزان” در آبادان توسط کارشناسان واحد موزه اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان تکمیل و به تهران فرستاده شد و در سال ۱۳۹۸،مجوز این دو موزه به صورت رسمی به عنوان اولین موزه‎های غیروابسته استان اعطاء شد و این موزه‎ها از این پس تحت نظارت اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان به فعالیت خود ادامه خواهند داد.
مسئول موزه‎ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به تجهیزات موجود در موزه بنزین‎خانه آبادان گفت: تجهیزات سوخت‎رسانی و گرمایشی، انواع دستگاه‎های پمپ‎بنزین همراه با تاریخچه استفاده از این دستگاه‌ها در کشور، خودروهای قدیمی سوخت‎رسان، پمپ‌بنزین و خودروهای قدیمی در حال سوخت‎گیری، فضای شعبه‌های قدیمی نفت، مخازن قدیمی پرچی، مجموعه تانکرهای سوخت‌رسان و اسناد تاریخی مربوط به توزیع فرآورده‌های نفتی از جمله اشیائی هستند که در این موزه به نمایش درآمده‎اند.
وی درخصوص موزه کارآموزان نیز تصریح کرد: این موزه شامل بخش‌های گوناگون از جمله اتاق‌های پنج‎گانه‌ای است که پیش از این به واحد اداری آموزشگاه حرفه‌ای اختصاص داشت و اکنون مجموعه‌ای را تشکیل می‎‌دهد که داستان موزه را روایت می‎‌کند.
ابراهیمی افزود: در محوطه موزه کارآموزان، عناصر نمایشی و خدماتی گوناگونی مانند دیگ بخار، بقایای ماکت پالایشگاه، مجموعه شیرهای صنعتی، استند دوچرخه‌های قدیمی، استند بشکه‌ها، اتوبوس نقاشی و زمین بازی کودکان قرار دارد .
او اضافه کرد: باتوجه به ماهیت این موزه که زمانی آموزشگاه بوده، جنبه آموزشی این موزه بیشتر مدنظر قرار گرفته است و  بازدیدکننده ضمن تماشای کارگاه‌ها و دستگاه‌ها، با اصول و نحوه کار آن‎ها آشنا می‌شود.
مسئول موزه‎ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی اداره‎کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان با بیان این‎که این موزه‌ها می‎توانند به عنوان یکی از ظرفیت‌های گردشگری صنعتی استان، در برنامه‌‎ریزی‌ها و تبلیغات گردشگری مورد توجه قرار گیرند یادآور شد: نهادهای دیگر هم باتوجه به وظایف ذاتی خود می‎توانند با انجام روال قانونی نسبت به تأسیس موزه‎های تخصصی و گرفتن مجوز آن‎ها از وزارت میراث فرهنگی اقدام لازم را به عمل آورند و در این راستا ما نیز در اداره‎کل استان آمادگی ارائه مشاوره فنی در این خصوص را داریم.

همرسانی کنید

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin

بیشتر بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار