شناسه خبر:

طرح یک فوریتی نمایندگان مجلس: واگذاری آموزش زبان‌های خارجی به آموزشگاه‌های خارج از مدرسه

jonoobfardanews.ir

در طرح مجلس آمده است که آموزش زبان به موسسات خارج از مدرسه واگذار ‌‌‌و استخدام معلمان زبان از این پس ممنوع شود. هزینه آموزش زبان در موسسات هم بر عهده دانش‌آموز قرار می‌گیرد!

در صورت تصویب این طرح، آموزش زبان از مدارس راهنمایی و هنرستان‌ها حذف می‌شود. دانشجویان دبیرستان هم باید یک زبان خارجی را برای یادگیری انتخاب کنند (بجز عربی که هم‌چنان اجباری است) و در موسسه‌های خارج مدرسه آن را یاد بگیرند و هزینه آن را هم بپردازند و نقش مدرسه صرفاً نظارتی است.

با قانون شدن این طرح، استخدام معلم انگلیسی از این به بعد ممنوع می‌شود و معلمان انگلیسی فعلی یا باید برای ساعت‌های موظفی به موسسه‌های زبان بروند یا مدیر و ناظم شوند یا وارد دوره‌هایی برای یادگیری زبان‌های جدید شوند!

‏عنوان این طرح “رفع انحصار از آموزش زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور” است و ۵۸ نماینده آن را امضا کرده‌اند.

در ماده پنجم این طرح چهار راهکار و پیشنهاد برای این معلمان زبان در نظر گرفته شده است:

۱) ساعت کار معلمان زبان در آموزشگاه‌های آزاد به عنوان ساعت موظفی مورد قبول آموزش و پرورش قرار خواهد گرفت.

۲) معلمانی که بیشتر از ۲۰ سال از دوره خدمتشان باقی مانده است می‌توانند با اولویت‌هایی از جمله ارائه مدارک مبنی بر تسلط بر زبان غیر از انگلیسی، سابقه تحصیل در گرایش آموزش زبان، تقاضای ادامه تحصیل در زبان مادری، متقاضی استفاده از بورسیه‌های تبصره ماده ۲ این قانون شوند و در طول تحصیل به مدت حداکثر چهار سال از امتیاز ماموریت تحصیلی استفاده کنند. این گروه از معلمان پس از اتمام دوره تحصیل در قالب بند یک مشغول به تدریس زبان جدید خواهند شد.

۳) معلمانی که تقاضای استفاده از بورس ندارند، در صورت برخورداری از اولویت‌هایی که در بند بالا گفته شد و چنانچه ۱۶ سال از دوره خدمت ایشان باقی مانده باشد، می‌توانند با استفاده از امتیازات ماموریت تحصیلی حداکثر به مدت چهار سال مدرک دانشگاهی در یکی از زبان‌های مورد تایید وزارت تحصیل کنند و پس از آن در قالب بند یک مشغول به تدریس آن زبان شوند.

۴) معلمان زبان انگلیسی با سابقه بیش از ده سال در شرایط برابر با سایر معلمان برای پست مدیریت و معاونت مدرسه و پست‌های اداری و مدیریتی ادارات آموزش و پرورش در اولویت خواهند بود.

لینک کوتاه خبر:

http://jonoobfardanews.ir/?p=18430

همرسانی کنید:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image