شناسه خبر:

طرح واکسیناسیون تزریقی فلج اطفال برای متولدین ۱۳۹۵ به بعد، چیست؟

jonoobfardanews.ir

دکتر سید مهدی حسینی زاده معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: واکسن فلج اطفال به دو صورت خوراکی (قطره) و تزریقی تولید و تجویز می شود که هر دو نوع این واکسن، کاربردی و موثر هستند. بهترین ابزار برای پیشگیری از بروز بیماری فلج اطفال، واکسیناسیون علیه این بیماری است که در کشورمان واکسن خوراکی فلج اطفال تولید موسسه سرم سازی رازی، همچنان در ۶ نوبت از بدو تولد تا ۶ سالگی استفاده می شود.

حسینی زاده ادامه داد: در سال ۱۳۹۴، سازمان جهانی بهداشت به همه کشورهای دنیا که از واکسن خوراکی استفاده می کنند، توصیه کرد به منظور آمادگی برای مراحل نهایی ریشه کنی فلج اطفال، یک نوبت واکسن تزریقی فلج اطفال را به برنامه واکسیناسیون کودکان اضافه کنند. لذا بنا به این توصیه و مصوبه کمیته کشوری ایمن سازی، از شهریور ۱۳۹۴ یک نوبت واکسن تزریقی فلج اطفال در سن ۴ ماهگی به برنامه معمول واکسیناسیون کودکان اضافه شد.

وی گفت: با توجه به مصوبه فوق، مقدار نیاز در دنیا به شدت افزایش یافت و شرکت های تولید کننده خارجی که متعهد به تامین واکسن شده بودند، نتوانستند به تعهدات خود و تامین همه واکسن مورد نیاز عمل نمایند.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان تصریح کرد: با پیگیری های وزارت بهداشت و بهبود نسبی تولید واکسن در سطح جهانی، واکسن مجددا تامین و از شهریور ۹۷ همه کودکان در سن ۴ ماهگی واکسن تزریقی فلج اطفال را علاوه بر سایر واکسن ها دریافت می نمایند.

حسینی زاده افزود: اکنون واکسن مورد نیاز کودکانی که از اول فروردین ۱۳۹۵ تا اردیبهشت ۱۳۹۷ بدنیا آمده اند تامین شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: والدین این کودکان که بدلیل کمبود جهانی واکسن موفق به دریافت نوبت واکسن فلج اطفال تزریقی خود نشده‌اند، از پنجم بهمن ماه ۱۳۹۸ تا پایان سالجاری با در دست داشتن کارت واکسیناسیون کودک خود، به نزدیکترین مرکز یا پایگاه بهداشتی محل سکونت خود مراجعه کنند.

لازم به ذکر است، آخرین مورد بیماری فلج اطفال کشور در سال ۱۳۷۹ رخ داد که ویروس آن از کشور پاکستان وارد کشور شده بود و بعد از آن هیچ موردی از این بیماری در کشور رخ نداده و پاک بودن کشورمان از بیماری فلج اطفال هر سال به تایید سازمان جهانی بهداشت رسیده است.

همرسانی کنید

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin

بیشتر بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار