شناسه خبر:

کدام گروههای خونی در برابر کووید۱۹ آسیب پذیرترند؟

jonoobfardanews.ir
محققان چینی بر طبق یک مطالعه موردی گزارش کردند که افراد مبتلا به گروه خونی A ممکن است در برابر COVID-۱۹ آسیب پذیر باشند.

به گزارش جنوب فردا به نقل از zmescience محققان چینی بر طبق یک مطالعه موردی گزارش کردند که افراد مبتلا به گروه خونی A ممکن است در برابر کووید۱۹ آسیب پذیر باشند.

افراد مبتلا به گروه خونی A ممکن است در ابتلا به عفونت کروناویروس جدید مستعدتر باشند. به نظر می رسد نوع خون O اثر محافظ کمی دارد. با این حال، این نتایج اولیه است که نیاز به مطالعه بیشتر دارد.

محققان چینی از بیش از ۲۱۰۰ بیمار آلوده به کروناویروس جدید در ووهان و شنژن – دو مورد از آسیب دیده ترین شهرهای چین توسط همه گیر COVID-19 – نمونه خون گرفتند.

محققان پس از مقایسه گروه های خونی با گروه های سالم، متوجه شدند که افراد با گروه خونی A مستعدتر برای ابتلا به عفونت هستند و میزان مرگ و میر بالاتری نسبت به سایر گروه های خونی دارند. در مقابل، در افراد مبتلا به گروه خونی O احتمال ابتلا به این بیماری کمتر است و در صورت بروز، احتمال ابتلا به این بیماری به مراحل شدید یا بحرانی که ممکن است افراد را بکشند، در گروه های خونی O کمتر است.

این یافته ها در مورد همه جنس ها و گروه های سنی کاربرد دارد. اگرچه نتایج اولیه است، آنها تحقیقات بیشتری را تضمین می کنند و با توجه به بحران فعلی که ما تجربه می کنیم، ممکن است پیامدهای بالینی مهمی داشته باشند.

“محققان دانشگاه ووهان و دکتر جیائو ژائو از دانشکده پزشکی در دانشگاه علم و فناوری شنزن گزارش کردند “افراد گروه خونی A ممکن است نیاز به محافظت شخصی ویژه برای کاهش احتمال عفونت داشته باشند، همچنین “بیماران آلوده به Sars-CoV-2 با گروه خونی A ممکن است نیاز به نظارت دقیق و مراقبت تهاجمی داشته باشند.”

خون در اصل از دو نوع سلول خونی (قرمز و سفید) ، پلاکت ها و مایعاتی به نام پلاسما تشکیل شده است. حدود نیمی از خون (۴۵٪) از سلولهای خونی تشکیل شده است و ۵۵٪ باقی مانده آن پلاسما است. روزانه میلیون ها سلول خون در مغز استخوان تولید می شود، ماده نرم اسفنجی که حفره های استخوانی را پر می کند.

گروه خونی فرد توسط پروتئین های موجود در سطح گلبول های قرمز به نام آنتی ژن ها تعیین می شود. اگر آنتی ژن A در گلبول های قرمز خون وجود داشته باشد، گروه خون نوع A است، در حالی که وجود آنتی ژن B به معنای خون نوع B است. اگر هر دو A و B وجود داشته باشند ، گروه خون نوع AB  می باشد. اگر هیچ یک از آنتی ژن ها وجود نداشته باشد، شما گروه خونی نوع O دارید.

انواع خون در یک جمعیت با توجه به قومیت و اجداد متفاوت است. در ایالات متحده، حدود ۴۵٪ از جمعیت از نوع O و ۴۰٪ از نوع A هستند. در ووهان که مرکز همه گیری COVID-19 است، حدود ۳۲٪ از ۱۱ میلیون نفر از ساکنان آن از نوع O و ۳۴٪ نوع A هستند.

برای ۱۷۷۵ بیمار مبتلا به COVID-19 که در بیمارستان ووهان Jinyintan تحت درمان قرار گرفتند، توزیع ۲۵.۸٪ نوع O و ۳۷.۷٪ از نوعA  بود. الگوهای توزیع ABO مشابه در ۳۹۸ بیمار دیگر در دو بیمارستان در ووهان و شنژن مشاهده شد.

هنگامی که محققان نتایج این تحقیق را جمع آوری کردند، دریافتند که از ۲۰۶ بیمار که به دلیل عوارض مربوط به COVID-19 جان خود را از دست داده بودند، ۸۵ نفر از گروه خونی A (41.26% از مرگ های ثبت شده) و ۵۲ نفر از گروه خونی O بودند (حدود یک چهارم از مرگ) ۶۳٪ مرگ و میر بیشتر از ویروس جدید در بین افراد مبتلا به گروه خونی A در مقایسه با گروه خونی O وجود داشت.

این نتایج اولیه است که در سرور preprint medRxiv منتشر شده و مورد بررسی قرار نگرفته است. و گرچه اندازه نمونه بیش از ۲،۰۰۰ است، اما از تعداد کلی موارد تایید شده در حال حاضر بالغ بر ۲۰۰۰۰۰  می باشد. این مطالعه همچنین کاملاً مشاهده ای است و هیچ مکانیسمی بین آنتی ژن های خون و کورو ویروس ایجاد نکرده است.

جای تعجب نخواهد داشت که SARS-CoV-2 ، کروناویروس مسئول COVID-19 ، حساس به گروه خونی است. شیوع SARS در سال ۲۰۰۳ ناشی از SARS-CoV-1 ، یکی دیگر از گونه های کوروویروس نیز صفات مشابهی را به نمایش گذاشت، که در آن افراد با گروه خونی O کمتر مستعد ابتلا به این بیماری بودند.
مطالعه دیگری که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد، نشان داد که آنتی بادی های ضد A باعث چسبندگی سلولهای بیان پروتئین SARS-CoV S می شوند.

اگر این یافته ها توسط گروه های تحقیقاتی دیگر بررسی شود، ممکن است پیامدهای بالینی مهمی داشته باشد. افراد مبتلا به گروه خونی A ممکن است نیاز به مراقبت هوشیارانه تر داشته باشند. کارکنان پزشکی همچنین می توانند گروهای خون ABO را در برنامه غربالگری خود برای SARS-CoV-2 معرفی کنند.
البته اگر گروه خونی A دارید نباید وحشت زده شوید زیرا این بدان معنی نیست که شما آلوده خواهید شد. به همین ترتیب ، اگر گروه خونی شما O باشد ، این بدان معنا نیست که شما هم کاملاً بی خطر هستید. همه ما باید به پیروی از دستورالعمل های ارائه شده توسط سازمان بهداشت جهانی که خواستار دوری از اجتماعات و شستشوی دقیق دست ها است، ادامه دهیم.

بررسی منابع مختلف حاکی از این است که کمتر از ۴۰ درصد از جمعیت ایران دارای گروه خونی O هستند.

همرسانی کنید

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin

بیشتر بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار